Wijs Worden Basis deel 3, leerwerkboek

Wijs Worden Basis deel 3, leerwerkboek

Wijs Worden Basis deel 3, leerwerkboek

Jos van de Laar
€ 17,95

Op voorraad
Direct leverbaar uit voorraad

Product omschrijving

Inhoud   

1. Nieuwe spiritualiteit
Paragraaf 1   Religie, godsdienst en spiritualiteit
Paragraaf 2   Veranderingen in levensbeschouwelijk Nederland                        
Paragraaf 3   Nieuwe spiritualiteit
Paragraaf 4   Voorbeeld van nieuwe spiritualiteit: Wicca (of hekserij)              
Paragraaf 5   Nieuwe spiritualiteit en moderne wetenschap                                
Paragraaf 6   Voorbeeld van nieuwe spiritualiteit: Thich Nhat Hanh                  
Begrippen bij hoofdstuk 1

2. Mode
Paragraaf 1   Inleiding                                                                                              
Paragraaf 2   Voorbeelden van wat zoal mode kan zijn                                                  
Paragraaf 3   Is het nieuwe beter dan het oude?                                                            
Paragraaf 4   Geschiedenis van de kledingmode                                                            
Paragraaf 5   Verklaringen van het verschijnsel ‘mode’                                        
Paragraaf 6   Speelt mode de baas over ons?                                                                  
Begrippen bij hoofdstuk 2

3. Seksualiteit
Paragraaf 1 Inleiding                                                                                        
Paragraaf 2 Seksualiteit: terug in de tijd                                                          
Paragraaf 3 Wat is seksualiteit?                                                                        
Paragraaf 4 Seksualiteit en vrijheid                                            
Paragraaf 5 Seksualiteit en gelijkwaardigheid                            
Begrippen bij hoofdstuk 3

4. Mensbeelden
Paragraaf 1 Wat is een mensbeeld?                                                                                      
Paragraaf 2 Mensbeeld in middeleeuwen en nieuwe tijd                                                    
Paragraaf 3 Lichaam en geest                                                                            
Paragraaf 4 Mensen: elkaars vrienden of vijanden?                                          
Begrippen bij hoofdstuk 4

5. Evolutie en schepping
Paragraaf 1 Inleiding
Paragraaf 2 Darwin                                                                                                    
Paragraaf 3 De moderne evolutietheorie                                                                    
Paragraaf 4 Evolutietheorie en scheppingsverhalen: een conflict?                            
Paragraaf 5 Levensvragen in scheppingsverhalen                                                      
Begrippen bij hoofdstuk 5

6. Sociale media
Paragraaf 1 Inleiding                                                                                                 
Paragraaf 2 Onze digitale wereld
Paragraaf 3 Voor wie zijn de sociale media belangrijk?                                           
Paragraaf 4 Verblijven op sociale media                                                                    
Paragraaf 5 Sociale media en belangrijke waarden                                                            
Begrippen bij hoofdstuk 6

Inleidende opmerkingen bij de methode Wijs Worden Basis

Wijs Worden Basis is een methode voor de onderbouw van HAVO/VWO. Deze editie is een zustermethode van Wijs Worden voor VWO, editie 2021-2023.

Wijs Worden Basis is met haar aandacht voor ethiek, levensbeschouwing en burgerschap inzetbaar binnen vakken waar reflectie over verantwoordelijk denken en handelen een centraal thema vormt. Daarbij valt met name te denken aan vakken als levensbeschouwing, godsdienst en mens en maatschappij.

Didactisch zwaartepunt vormt een aanpak waarbij leerlingen zelf leren ontdekken en zelfstandig aan de slag kunnen met de aangeboden inzichten. Om die reden is consequent gekozen voor een beperkte hoeveelheid informatie die aan de hand van verschillende opdrachten verwerkt kan worden.

Naast een leerwerkboek kunnen leerlingen ook gebruik maken van een ondersteunende website. De opdrachten in het leerwerkboek hebben als eerste doel het verwerken en zich eigen maken van de aangeboden stof. Daarna worden leerlingen uitgedaagd kritisch na te denken over de stof of zelf een beargumenteerde positie in te nemen. Daarnaast bestaat ruimte voor het voeren van een debat of een socratisch gesprek. Het is aan de docent om hier wel of niet op in te haken.

De opdrachten volgen vaak een stramien: van kennis vergaren, via verwerken van die kennis naar het zelf, door middel van het geven van eigen voorbeelden, toepassen van de kennis.

 

Algemene doelstellingen van Wijs Worden

- De leerling is zich bewust van het bestaan van een levensbeschouwelijk en moreel domein: de leerling kan in het doen en laten, in het spreken en schrijven, van zowel zichzelf als anderen, de levensbeschouwelijke en morele dimensie aanwijzen.

- De leerling kan nauwkeurig aangeven wat het specifieke karakter is van het levensbeschouwelijke en morele domein.

- De leerling kan levensbeschouwelijke vragen en antwoorden van zichzelf en anderen onder woorden brengen, de levensbeschouwelijke uitgangspunten aanwijzen, bijbehorende argumenten noemen en dit alles kritisch bevragen.

- De leerling kan zijn/haar levensbeschouwelijke visie verwoorden in het besef dat dit gebeurt te midden van andere, vaak afwijkende, opvattingen.

- De leerling geeft in zijn/haar houding van de eigen levensvisie - met name in de verwoording ervan - blijk van het besef van de voorlopigheid van die visie.

- De leerling beseft het belang van een levensbeschouwelijke dialoog en geeft bij zijn/haar levensbeschouwelijke zoektocht structureel blijk van interesse in een dergelijke dialoog.

- De leerling beschikt over voldoende inzicht in enkele levensbeschouwelijke tradities die voor het debat in een moderne samenleving relevant zijn, dit met het oog op het verrijken van de eigen levensvisie en het verantwoord kunnen voeren van een levensbeschouwelijke dialoog.

 

De hoofdstukbespreking: antwoorden en antwoordsuggesties op vragen, didactische tips en aanvullende informatie

Sommige antwoorden op de opdrachten zijn aangevuld met een didactische tip. Het gaat dan bijvoorbeeld:

- om discussiepunten en gespreksuggesties,

- om vragen die aan de leerlingen kunnen worden voorgelegd,

- om toelichting bij afbeeldingen of

- om suggesties hoe een bepaald onderwerp behandeld kan worden.

Naast didactische tips is er in deze handleiding ook op veel plaatsen extra informatie opgenomen. Dat kan een toelichtende tekst zijn, maar ook een literatuurtip.

 

Vier soorten opdrachten

De opdrachten in het leerwerkboek hebben als eerste doel het verwerken en zich eigen maken van de aangeboden stof. Daarna worden leerlingen uitgedaagd kritisch na te denken over de stof of zelf een beargumenteerde positie in te nemen.

Er zijn vier soorten opdrachten opgenomen.

1. Op de eerste plaats de gewone opdrachten. Deze sluiten steeds direct aan bij de behandelde stof: vragen de leerling in eigen woorden inzichten weer te geven of worden geprikkeld na te denken over vragen en problemen die in de tekst worden opgeworpen.

2. Daarnaast treft men regelmatig Verdiepingsopdrachten aan. Deze stellen vaak moeilijkere en abstractere vragen. Ze kunnen worden overgeslagen zonder dat de leerweg erdoor wordt geschaad.

3. Ook treft de leerling af en toe een Op-pad-opdracht aan. Dat is een opdracht voor de leerling om zelf op zoek te gaan. Dat kan een interview inhouden maar vaak ook materiaal verzamelen uit een boek of van het internet. Daarmee hebben deze Op-pad-opdrachten evenals de Verdiepingsopdrachten eerder een facultatief karakter. Op-pad-opdrachten zijn uiteraard heel geschikt als huiswerk.

4. Tot slot de privévragen. Het zijn vragen direct gericht aan de leerlingen, aan zijn/haar gedachten, gevoelens, ervaringen en gedrag. De leerling wordt geprikkeld daarover na te denken en zo de stof te gebruiken om meer zelfinzicht te krijgen.

Ook leerlingen hebben recht op privacy en hoeven sommige privégevoelens of -ervaringen met niemand te delen als ze dat niet willen: niet in de klas tegenover andere leerlingen, niet tegenover de docent en niet tegenover ouders.

Het gevoel gedwongen te moeten worden bepaalde gedachten of ervaringen in de openbaarheid te brengen, kan mogelijk tot vluchtgedrag leiden en het tegenovergestelde bereiken van wat het doel van een dergelijke vraag was.

Kunnen deze vragen toch behandeld worden in de klas? Misschien, mede afhankelijk van waar de vraag op doelt, mede afhankelijk van de sfeer in de klas, maar altijd met de boodschap dat leerlingen die niet wensen mee te doen aan een discussie daartoe het volste recht hebben.

 

Toetsvragen

Gebruikers van Wijs Worden Basis hebben toegang tot de website bij Wijs Worden Basis. De website bevat onder meer per hoofdstuk een rubriek ‘Test jezelf’: de leerling kan aan de hand van meerkeuzevragen voorlopig vaststellen of hij/zij de stof voldoende beheerst.

Toetsenbanken staan in het afgeschermde gedeelte van de site bij deze methode en zijn beschikbaar voor die scholen die als gebruiker bij Damon Educatie bv zijn geregistreerd. Registratie kan plaatsvinden op basis van een toegezonden boekenlijst.

Specificaties

ISBN
9789460362842
Auteur(s)
Omvang
144 pagina's
Uitvoering
Genaaid/gebonden
Verschijningsdatum
10 januari 2025